בימים אלה מתקיים הליך משפטי בבית המשפט למשפחה בחיפה, הנפטר שהיה נשוי בשנית הותיר אחריו צוואה אשר מותירה את כל רכושו לילדיו מנישואיו הראשונים.

לגבר ילדים מנישואיו הראשונים ולאישה ילדים מנישואיה הראשונים ואין להם ילדים משותפים וכל אחד מהם ערך צוואה נפרדת.

לכאורה, מרביתכם מניחים שכל עוד הצוואה חוקית בית המשפט יתן צו קיום צוואה, אלא שמתברר כי ילדיה של האישה שנפטרה אף הם דורשים חלק בצוואת האיש שאינו אביהם באמצעות איזון משאבים במסגרת חוק יחסי ממון.

רקע: בשנת 2008 עבר תיקון מספר 4 בחוק יחסי ממון, הקובע את הזכות לאיזון בפקיעת הנשואין למעשה מדובר בתיקון לחוק יחסי ממון אשר מבטל הלכה למעשה את הנאמר בצוואה ופותח דלת לחוק יחסי ממון לבטל את רצון הנפטר/ת ומעביר רכוש למי שאינם יורשים חוקיים.

סעיף ב קטן קובע: בפקיעת הנישואין עקב מותו של בן זוג יבואו, לענין הזכות, לאיזון המשאבים, יורשיו במקומו

התגרשתם והתחתנתם בשנית או הנכם ידועים בציבור, במסגרת מה שנהוג לקרוא פרק ב, והחלטתם להכין צוואה, במסגרת הצוואה הורשתם לילדיכם מפרק א’ את כל הנכסים או חלקם, כפי שרציתם בחייכם! ואז אם אשתך/בעלך בפרק ב, מחליט/ה לאחר מותך, שתוכן הצוואה לא מתאים לה/לו – מי שנותר בחיים יכול לבטל אותה באמצעות חוק יחסי ממון ולדרוש ביצוע איזון משאבים כאילו הנך בין החיים!

אם הילדים שאינם ילדיך אינם מרוצים מהחלטת האב/האם שנותרו בחיים, גם הם יכולים לתבוע את חלקם למרות שאינם יורשים במסגרת הצוואה.

בכוונתנו לקדם את ביטול הסעיף בחוק אשר מבטל את רצון הנפטר/ת.

בנתיים, מומלץ שיהיה הסכם ממון בשילוב צוואה, אחרת למעשה הצוואה חסרת תוקף!

אבות למען צדק.

By אבות למען צדק

אבות למען הצדק פועלת ומקדמת שוויון בין המינים בכל תחומי החיים, למען חיזוק מעמד המשפחה, זכויות גברים אבות ובנים, יוזמת הקמת קהילות תומכות לגברים במשבר ושותפה בפורום הארגונים למען המשפחה.

השאר תגובה