כל סיפור אהבה מתחיל עם פרפרים בבטן וחלומות על עתיד ורוד, אולם המציאות לא פעם היא אחרת.

הסטטיסטיקה מראה כי אחד מתוך שלושה זוגות מתגרשים או בדרך לגירושין ולמרות שההתחלה היא תמיד ורודה, בדרך כלל כשמגיעים לסוף, הקשר הזוגי כבר שרוי בדפוסי התנהגות שליליים מושרשים והאיבה והעוינות כמעט ואינם ניתנים לתיקון.

ישנן סיבות רבות לגירושין ולא נמנה אותן כאן, אך כן נדבר על הנזקים הנגרמים לכל המערכת המשפחתית כאשר הפרידה אינם נעשית בכבוד והדדיות ובפרט לילדים. 

אחד הדברים הפוגעים ביותר בילדים הוא ניכור הורי – תופעה שלצערנו הינה שכיחה ועלולה ליצור נזק בלתי הפיך לילדים.

נגדיר כאן בקצרה מהו ניכור הורי: זהו מצב שבו הילד מתנתק מאחד ההורים ומסרב לקיים איתו כל קשר, כתוצאה מהסתה עם אין סוף שקרים, הצד המנכר מתנהל כנוכל בצהרי היום , רמאיות אין סוף, בגלל סיבות של נקמה או הפעלת לחץ להוציא תנאים טובים יותר בהסדר הגירושין.  למרות שבפועל הצד הנפגע הוא זה שהיה בקשר עם הילדים בצורה טובה יותר . הוא גם זה שתמיד נתן יותר . אבל הצד האפל של ההורה המנכר גורם עוול ענק בעיקר לילדים והמצחיק הצד המנכר גם חושב שהוא זה ש”בסדר” מזל שהמחקרים מצבעים על בעיות פסיכולוגיות חמורות, ורמה תת אנושית ! והגיע הזמן לשים את זה על השולחן ! 

אם תשאל הורים בכל רחבי העולם, מהו הדבר היקר להם ביותר, כולם יגידו מיד ״הילדים.״ אולם בכל הקשור לגירושין, נראה כי אצל הורים מנכרים, הילדים נמצאים בתחתית סדר העדיפות במאבק והופכים לכלי במשחק המלוכלך אותו הם משחקים. הם אינם מביאים בחשבון כי הנזקים שהם מעוללים לילדם או לילדתם, הם בלתי הפיכים, ילוו אותם בכל החיים ויעיבו על מערכות היחסים שלהם בעתיד. 

מנגד, נמצא ההורה המנוכר, חסר אונים, מיואש, מלא בגעגועים לילדיו וניצב חסר יכולת להשפיע על המצב, כאשר לא פעם המערכת המשפטית אינה מגינה עליו ואפילו להיפך. הורים מנכרים מגישים תלונות שווא מבלי לתת את הדין על כך וחורצים גורלות על לא עוול בכפיו של ההורה המנוכר, עדיין קיים אי שוויון בין גברים לנשים מצד מערכת המשפט כאשר גברים מופלים לרעה וההוצאה לפועל פועלת בידיים כבולות כנגד אוזלת היד של אותה מערכת משפטית. 

ולמה? משום שזוגות שוכחים איך הכל התחיל. הם שוכחים שהכל התחיל מאהבה ושהילדים שלהם הם פרי אהבתם. הם שוכחים שעמדו מתחת לחופה והתחייבו אחד לשניה, ושוכחים על כל החלומות המשותפים שרקמו יחד. 

אמא מנכרת אמרה לי פעם “נכון אני אמא מנכרת . אני אפילו עושה זאת במודעות . אבל בגלל שהוא בגד בי ” ! . שאלתי את האמא אז מותר לך להתעלל בילדים ? . היא ענתה אני כבר לא שולטת על זה ! 

אמרתי לעצמי כמה טיפשות והחלטתי לשאול את הצד שכנגד , אז מזל שהצד השני חי והלכנו לשאול אותו . הצד כנגד השתומם ואמר “בדיוק הפוך” . אני תפסתי אותה מנהלת רומן עם גבר אחר . הוא הוציא לנו הקלטה ישנה והשמיע לנו ואז הוסיף . “הבנתי שאני נשאר רק בשביל הילדים עד שיגדלו.”

שאלנו את האב המנוכר למה אתה לא אומר לה שהיא הבוגדת . היא לא מפסיקה ללכלך. האב ענה ” אני העדפתי  שיחשבו שאני “בגדתי” מאשר להוציא שם רע ” אבל אתה צודק הגיע הזמן לעצור את כדור השקר !!

כיום, זוג שמתגרש יכול לקבל את כל הסיוע הנחוץ לו על מנת לעשות את זה באופן מכובד ומבלי לפגוע אחד בשני ובוודאי לא בילדים ולהגיע להסדר שמקובל על שני הצדדים. חשוב לזכור כי החיים ממשיכים גם לאחר הפרידה והם יכולים להיות יפים ומאושרים אם רק נוותר על הרצון לנקמה בצד השני. 

או כמו שאמרו חז”ל: “תנו רבנן: הנעלבין ואינן עולבים, שומעין חרפתן ואין משיבין, עושין מאהבה ושמחין ביסורין, עליהן הכתוב אומר ואוהביו כצאת השמש בגבורתו (גיטין לו ע”ב)

אז לאותם הורים מנכרים אתם כיום בצד האופל . לא משנה כמה תצבעו את עצמכם בלבן . אתם הצד השחור כאן !!!

אנחנו ממשיכים בפרסום במקומון סטאר דרום, הכתבה: בעמוד 14-15 במגזין.

אבות למען צדק.

By אבות למען צדק

אבות למען הצדק פועלת ומקדמת שוויון בין המינים בכל תחומי החיים, למען חיזוק מעמד המשפחה, זכויות גברים אבות ובנים, יוזמת הקמת קהילות תומכות לגברים במשבר ושותפה בפורום הארגונים למען המשפחה.

2 thoughts on “בסך הכל לא התאמנו, זה כל הסיפור – אבל ככה זה שיש צד אפל”

השאר תגובה